Eno izmed pogostih vprašanj o razvoju ploda med nosečnostjo je, ali lahko plod vidi svetlobo, ko je še v maternici? Več zanimivih dejstev najdete spodaj.

Čeprav je razvoj vida pri plodu kompleksen proces, ki traja več mesecev, obstajajo določene faze, v katerih se oči ploda postopoma pripravljajo na zaznavanje svetlobe.

Od približno 30. tedna nosečnosti začne plod reagirati na svetlobo. V tem obdobju se postopoma razvija mrežnica (retina), ki je odgovorna za prepoznavanje svetlobe in oblikovanje slike, kar omogoča plodu, da »občuti« spremembe v svetlobi, ki prihaja skozi trebušček. Čeprav sam svet v maternici ni osvetljen kot zunanji svet, lahko svetloba, ki prodre v maternico, na primer od zunanje svetlobe, ki pade na trebuh nosečnice, povzroči reakcijo pri plodu.

Čeprav plod ne vidi svetlobe tako, kot jo lahko vidi novorojenček ali odrasel človek, lahko spremembe svetlobe vplivajo nanj. Plod lahko ob spremembi svetlobe pokaže reakcije, kot so premikanje ali sprememba položaja telesa, kar pomeni, da je njegova mrežnica že dovolj razvita, da se odziva na dražljaje, čeprav ta reakcija ni enaka “vidu” v polnem pomenu besede.

Zanimivo je, da so raziskave pokazale, da se lahko pri plodovih, ki so v maternici izpostavljeni svetlobi, spremenijo vzorci spanja. Na primer, nekateri plodovi postanejo bolj aktivni ali sprožijo refleksne gibe, ko so izpostavljeni svetlobi. Pomembno pa je poudariti, da se dejanski razvoj vida pri plodu pojavi šele po rojstvu, ko postanejo oči popolnoma funkcionalne in lahko zaznavajo svetlobo v zunanjem okolju.

Čeprav plod v 30. tednu nosečnosti ne more videti svetlobe v polnem pomenu besede, je sposoben reagirati na svetlobne spremembe, ki nastanejo zunaj maternice. To je še en pokazatelj, kako kompleksen in fascinanten je razvoj človeškega telesa.

Obdobje po 30. tednu nosečnosti je tudi najboljši čas, ko se nosečnice, skupaj s svojimi partnerji odločijo za shranjevanje dragocenih matičnih celic. Izvedite več in se dogovorite za osebno svetovanje pri Izvorni celici, kjer boste prejeli vse informacije o samem shranjevanju in uporabnosti matičnih celic.

Avtor: Uredništvo Nosečke

Pomembno obvestilo: Informacije na spletni strani Nosecka.net niso nadomestilo za posvet z zdravnikom! Spletna stran Nosecka.net je namenjena zagotavljanju splošnih informacij, ki v nobenem primeru niso prilagojene za posebne namene, zahteve ali potrebe posamezne osebe. Več informacij v Splošni pogoji.

Podobni članki