Nosečnost je obdobje, ki za vsako žensko predstavlja nekaj povsem novega. In to vsak teden! Preveri kaj natančneje se s tvojim telesom in razvijajočim se plodom dogaja vsako trimesečje.
Prvo trimesečje
Prvo trimesečje traja od 1. tedna do konca 13. tedna. V prvem trimesečju se plod iz ene same oplojene celice (zigote), skozi zarodek, ki se ugnezdi v steno maternice, razvije v kepico velikosti breskve. Udi začnejo rasti, razvijati se začnejo telesni sistemi, organi dobijo obliko in dojenček se začne premikati.
Kako izgledajo ginekološki pregledi v nosečnosti:
Drugo trimesečje
Drugo trimesečje traja od 14. do začetka 27. tedna. V drugem trimesečju je dojenček zelo zelo dejaven. Do 18. tedna je težak okoli 150g, zna zehati in kolcati. Na majhnih prstkih ima že lastne prstne odtise. Okoli 21. tedna boš s prvimi brcami in udarci začutila kako dejavne so njegove rokice in nogice. Po 23. tednu začne dojenčkova teža hitreje naraščati in se v naslednjih štirih tednih podvoji. Do konca drugega trimesečja boš v svojem trebuhu nosila že kilogram težek plod.
Tretje trimesečje
Tretje trimesečje se začne v 27. tednu nosečnosti in konča, ko rodiš, okoli 40. tedna nosečnosti. Datum poroda je težko natančno določen in kar 50% otrok se rodi kasneje kot je bilo predvideno. Če si že blizu ali čez svoj predviden datum poroda, lahko poskusiš z naravnimi metodami za spodbujanje poroda. V 42. tednu bodo v porodnišnici porod v vsakem primeru umetno sprožili, če ne bo šlo drugače.
Porodni položaji v slovenskih porodnišnicah:
Preberi še:
- Te je pravkar presenetila nosečnost?
- Zakaj uporabiti porodni gel?
- Kaj storiti, ko zagledaš plusek
- Top 4 živila pred zanositvijo + recept