Z malo znanja lahko naredite veliko zanimivih obrokov iz živil, ki jih morda že imate v shrambi, hladilniku in zamrzovalniku. Tu je nekaj idej.

Pretekli teden je pomanjkanje zalog blaga v nakupovalnih centrih potrdilo, da se kupci mrzlično pripravljajo na izbruh koronavirusa. WC papir in razkužilo za roke sta pošla. Celo sestavine za ustvarjanje domačega čistilnega gela za roke (kombinacija aloe vere in alkoholne raztopine) so razprodane. Da se ljudje pripravljajo je dober znak: priporoča se14-dnevno oskrba s hrano, čistilnimi pripomočki, vodo in drugimi osebnimi pripomočki v primeru zaprtja šol ali podjetij.

Ustvarila sem nakupovalni seznam, ki vsebuje izdelke, ki jih običajno kupujem in jih bom zagotovo uporabljala tudi v prihodnosti, ne glede na to, ali bo potrebna karantena. Poskušala sem si predstavljati, kako bi izgledalo, če bi moja družina ali družina koga drugega morala ostati dva tedna doma in kako bi ravnala, če bi imela otroke, ki jih je potrebno nahraniti in zabavati, v domači oskrbi. Kljub temu, da bi v tem primeru naše vsakodnevne rutine bile drugačne, ni razloga, zakaj ne bi dogajanja teh dveh ali treh tednov spremenili v pustolovščino. Razmišljala sem, kako bi lahko uporabila sestavine, ki jih običajno uporabljam izven svoje običajne rutine in tudi vas vabim, da storite enako.

Morda imate drugačen seznam želenih sestavin kakor ga imam jaz. Ta seznam ni vseobsegajoč, služi pa kot idejno izhodišče. Glavna tema seznama, ki sem ga pripravila, je kmečka hrana – preprosti obroki z malo sestavin, ki jih že stoletja kuhali podeželski prebivalci. Če imate otroke doma, ne pozabite na priboljške, sladkarije in prigrizke, s katerimi jih lahko nagradite za sodelovanje v projektu (dejavnostih!).

Dano situacijo spremenite v avanturo in poskusite ostati mirni.

Shramba

Začnite z raziskovanjem svojih polic in preverite, katere stvari manjkajo. Nato za zabavo dodajte nekaj novih artiklov. Spodaj je opisano, kaj lahkko storite z nekaj artikli, ki jih že poznate in jih ponavadi hranimo v shrambi.

  • Špageti: Kombinacije paradižnikove omake in špagetov se boste hitro naveličali. Poskusite špagetom dodati popečene krušne drobtine, parmezan, olivno olje, sol in poper; priprava je enostavna, okusna in presenetljivo nasitna.
    zaloge hrane
  • Rjavi ali beli riž: seveda, vedno se lahko odločite za ocvrti riž, kaj pa polnjena fritata z nadevom iz zamrznjene špinače ali graha? 1 skodelico odmrznjene in odcejene zamrznjene špinače podušite na stroku sesekljanega česna in malo masla. Dodajte 1 skodelico kuhanega riža, 1 skodelico naribanega parmezana, 6 jajc (v posodo s premerom 20 cm, ki je primerna za peko v pečici), vse zalijte s četrt skodelice polnomastnega mleka, kisle smetane ali polnomastnega jogurta. Pecite pri 350 stopinjah od 20 do 30 minut. Ne pozabite soliti in poprati.
    zaloge hrane
  • Konzervirana ali kuhana čičerika: Pripravite curry omako za riž. Podušite majhno narezano čebulo, 1 nasekljano svežo ali konzervirano jalapeno papriko, nekaj sesekljanega svežega ali posušenega mletega ingverja in dodajte 1 do 2 žlici garam masale ali curryja v prahu. Dodajte 400 g odcejene čičerike, 400 g narezanega paradižnika, vodo in sol. Vmešajte limonin sok ali kanček kisa.
    zaloge hrane
  • Majhna zelena leča: Na meniju mora biti juha, vendar jo lahko na okusen način pripravite sami in preskočite pločevinke. V olivnem olju na mletem koriandru in kumini podušite sesekljani korenček in čebulo kolikor se vam zdi potrebno. Dodajte vodo ali jušno osnovo in lečo ter kuhajte, dokler se ne zmehča. Nato vmešajte zamrznjeno špinačo ali drugo sesekljano zelenjavo, če jo imate in dodajte dobršno količino limoninega soka. Narezan paradižnik v pločevinkah je še en dober dodatek.
    zaloge hrane
  • Piščančja jušna osnova in jušne kocke: Potrebovali jih boste za pripravo juh in enolončnic. Preprosta, nasitna skledica juhe z jajcem in malo parmezana je lahko odličen obrok. Za eno osebo segrejte 2 skodelici piščančje jušne osnove. Dodajte približno ⅓ skodelice kuhanega riža ali tankih rezancev ali pa v juho vkuhajte malo testenin. Če imate sveže ali posušene gobe ali ostanke zelenjave, jih nekaj dodajte, vendar ne pretiravajte. V skodelico razbijte jajce in ga dodajte brbotajoči juhi. Kuhajte, dokler se jajce ne skuha, postrezite na krožniku in potresite s parmezanom.
    zaloge hrane
  • Celi surovi mandlji: Oreščkom dodamo malo olivnega olja, soli, popra in malo čilija v prahu. Pražimo na 350 stopinj za 10 minut. Posebej se prilegajo h koktejlom.
    zaloge hrane
  • Arašidovo maslo: Vaši otroci bi verjetno lahko živeli večno samo s sendviči, namazanimi z arašidovim maslom in marmelado, vendar jih privoščite bananin čokoladno-arašidovi “sladoled”. Nekaj podobnega lahko naredite z zamrznjenimi jagodami in mandljevim maslom.
    zaloge hrane
  • Zlate rozine: Peščica rozin dodana rižu, kvinoji ali drugemu kuhanemu zrnju, skupaj z nekaj sesekljanimi oreščki, vaš riž zanimivo preobrazi. Vmešajte malo kurkume, če želite hrani dodati nekaj barve.
    zaloge hrane
  • Tuna v pločevinki ali kozarcu: Si želite preživeti samo na tuninih sendvičih? Najbrž ne. Odcedite nekaj konzerviranega fižola in ga velikodušno začinite z olivnim oljem, kisom ali limoninim sokom, soljo in poprom. Vmešajte nekaj peteršilja, če ga imate in dodajte koščke tune. Če želite lahko dodate še kapre ali sesekljano rdečo čebulo.
    zaloge hrane
  • Pretlačeni paradižniki: Pretlačeni paradižniki imajo nekoliko več teksture kot navadna omaka ali mezga, zaradi česar so idealni za pripravo šašuke, priljubljene jedi iz jajc in paradižnikov, ki izvira iz severne Afrike in srednjega vzhoda. V široki ponvi na oljčnem olju popražite nekaj sesekljane čebule in česna z začimbami, kot so kumina, koriander ali harissa, ki bo dodala nekaj pikantnosti. Če imate na voljo kaj paprike iz kozarca ali čičerike, ju dodajte. Razredčite z jušno osnovo ali vodo, da iz jedi nastane omaka in dajte na ogenj tako, da rahlo vre. Eno za drugim, strite jajca v skodelico in jih polijte po vrhu omake. Ponev pokrijte in kuhajte 8 do 10 minut oziroma dokler jajca ravno niso pripravljena.
    zaloge hrane
  • Čokoladni čips: V ponvi naredite en sam velikanski piškotek. Svoje najljubše testo za piškote s čokoladnimi kapljicami oblikujte po posodi, ki se jo lahko uporablja v pečici. Pecite pri 350 stopinjah od 35 do 40 minut oziroma dokler se po vrhu masa zlato ne zapeče. Pustite 15 do 20 minut da se masa ohladi, nato jo narežite na koščke.
    zaloge hrane
  • Instant kvas: Instant kvas ima manjša zrnca kot aktivni suhi kvas, zato ga pred uporabo ni potrebno mešati z vodo. Ko vam zmanjka kruha ali pa si želite le malo zabavati ob peki, si lahko pripravite kruh brez gnetenja. Testo zdrži v hladilniku nekaj dni, uporabite ga lahko tudi za pripravo pice. Vlažna in žvečljiva tekstura kruha naredi odličen toast.
    zaloge hrane
  • Panko: Posušene drobtine, narejene iz kruha brez skorje, ki se uporablja v japonski kuhinji, so lažje, hrustljavejše in lepljivejše od navadnih drobtin. Prelijte jih z olivnim oljem in soljo, popecite v ponvi, dodajte sesekljane mandlje, česen, posušena zelišča ali parmezan in jih potresite na zelenjavo, testenine ali riž.
    zaloge hrane
  • Tortilje: Premažite jih z olivnim oljem in pecite na 450-stopinjah za 5 minut. Odstranite z ognja in si privoščite različne dodatke: tanke rezine krompirja, namaz iz paradižnikove omake, posušena zelišča, feta sir, sir cheddar, mocarelo, tanke rezine čebule, papriko iz kozarca, olive, feferone in karkoli imate na voljo. Vrnite v pečico za nadaljnjih 5 minut, oziroma dokler se sir ne stopi in robovi ne postanejo rjavi in hrustljavi.
    zaloge hrane
  • Miso, balzamični kis, sardelna pasta: To je pravi trojček, ki pomaga narediti jedi bolj okusne. Uporabite jih lahko za boljši okus juh, solatnih prelivov in praženih gomoljnic.
    zaloge hrane
  • Vino: Naredite si zalogo, da boste lahko med gledanjem televizije v svoji graščini še bolj uživali.

Zamrzovalnik

Kapacitete vašega zamrzovalnika niso neskončne, zato ga založite z resnično pomembnimi izdelki. Ne pozabite, zamrznete lahko tudi maslo, nariban sir, mleko in jajca.

  • Zamrznjen grah: Grah doda nekaj zelene barve v vaš svet, ko ga vmešate v testenine ali riž. Hitro, svežo grahovo juho je enostavno sestaviti. Na olju prepražimo sesekljano čebulo, dodamo zavitek zamrznjenega graha in dovolj jušne osnove, da pokrije sestavine. Kratek čas juho kuhajte in jo nato zmiksajte v mešalniku do gladkega. Vsako serviranje prelijte z žlico jogurta ali kisle smetane ali razredčeno pasto iz harisse, če želimo juho rahlo začinjenega okusa.
    zaloge hrane
  • Zamrznjena špinača: Zamrznjena špinača je odlična rešitev kot dodatek omletam ali ko jo vmešamo v katero koli juho ali jušno osnovo. Lahko se odločite tudi za špinačni pesto, ki ga prelijete prek testenin: v mešalniku zmiksajte približno eno skodelico odmrznjene špinače, ¼ skodelice praženih orehov, pinjol ali mandljev, ½ skodelice naribanega parmezana, 1 majhen strok sesekljanega česna, ¼ skodelice oljčnega olja, sol in poper. Dodajte dovolj vode, da za gladko konsistenco.
    zaloge hrane
  • Zamrznjene jagode: smoothie za zajtrk je odlična izbira za tiste, ki niso navdušeni nad zajtrki zgodaj zjutraj. V mešalniku zmiksajte ¼ skodelice ovsenih kosmičev, ½ skodelice mandljevega ali drugega mleka, ½ skodelice jogurta in 1 skodelico zamrznjenih jagod. Ovseni kosmiči vam bodo zagotovili dovolj vlaknin, da boste ostali siti vse do kosila.
    zaloge hrane
  • Zamrznjene banane: Nikoli več ne zavrzite banane! Olupite tiste banane, ki so že čisto pri koncu in jih posamično zavijte v plastični ovoj. Hranite v zamrzovalniku vsaj 2 meseca. Uporabite jih v smoothie-jih, bananinem kruhu ali v čokoladno-arašidovem “sladoledu”.

Hladilnik

Nakupite stvari, ki jih uporabljate redno. Preverite svojo zalogo omak in dodatkov ter si privoščite svoje najljubše, kot so gorčica, marmelada, kečap, tahini, majoneza, vroča omaka, sriracha, hren, harissa, sezamovo olje, kis, jalapeno paprika v slanici, kozarci rdeče paprike in sojina omaka.

  • Jajca: Škatlo z jajci lahko v hladilniku hranimo vsaj 3 tedne, tako da se je z njimi varno založiti in jih imeti pri roki za peko ali omlete. Jajca lahko zamrznete tudi za približno leto dni. Za vaniljev puding v mikrovalovni pečici: v skledi stepite do gladkega ¼ skodelice sladkorja, 2 žlici koruznega škroba, ščepec soli, 2 skodelici mleka in 2 jajci. Prestavite v posodo, ki je varna za uporabo v mikrovalovni pečici in jo tja položite za 2 minuti. Posodo vzemite iz mikrovalovke in stepite maso. Stepanje mora pustiti sled; če je ne, dajte maso znova v mikrovalovko za 10 sekund tolikokrat, kolikor je potrebno, dokler se to ne zgodi. Vmešajte 1 žlico masla in 1 čajno žličko vanilje. Nalijemo v 3 ali 4 sklede in potresemo z muškatnim oreščkom. Postavimo v hladilnik dokler se ne shladi.
    zaloge hrane
  • Parmezan: košček parmezana bo v hladilniku ostal od 4 do 6 tednov. Ko ga enkrat nasekljamo, postane občutljiv na plesen. Tako koščke kot nariban sir lahko zamrznete za 3 mesece. Ustvarite čips iz parmezana, ki ga lahko postrežete z juho ali kot prigrizek. Pekač obložite s peki papirjem. Na papir z žlico naložite parmezan tako, da so kupčki enakomerno razporejeni. Kupčke sploščite tako, da so veliki med 7 in 8 cm. Pečite na 350 stopinjah približno 5 minut ali do zlate barve. Pustite, da se ohladi.
    zaloge hrane
  • Feta: Feta sir kupite v kosu in ne zdrobljenega, nato pa ga nadrobite po rižu, leči ali iz njega naredite pikantno predjed: iz kosa feta sira narežite rezine debeline 1,5 cm. Položite jih v naoljen pekač, pokapajte z olivnim oljem in nanje potresite obilico posušenega origana in črnega popra. Jedi dodajte nekaj oliv in na vrh položite rezine jalapeno paprike. Pecite 20 minut na 450 stopinj, oziroma dokler se na robovih feta sir ne obarva zlato. Postrezite s hrustljavim kruhom.
    zaloge hrane
  • Korenje: Če se bližate koncu ponudbe sveže zelenjave, bo solata iz naribanega korenja razveselila vaše brbončice. Olupite in naribajte približno kilogram korenja. Preliv lahko naredite z dvema žlicama oljčnega olja in limoninega soka. Dodajte 1 čajno žličko dijonske gorčice, nekaj kapljic medu, sol in poper ter zmešajte s korenčkom. Če želite, dodajte sesekljan peteršilj, kapre, čičeriko ali rozine.
    zaloge hrane
  • Limone: Limone poživijo skoraj vsako jed, obdržale pa se bodo 3 do 4 tedne, če bodo shranjene v plastični vrečki. Če začnejo izgledati slabo, iz njih iztisnite sok in ga shranite v kozarec v hladilniku, kjer se bo obdržal še nekaj dni, ali pa jih zamrznete kot ledene kocke, tako ostanejo uporabne še 3 mesece ali dlje. Za hitre testenine z limono in artičokami skuhajte fettuccine, špagete ali lingvine. Shranite približno ½ skodelice vode, v kateri ste testenine skuhali in odcedite. Vrnite testenine v lonec, dodajte olivno olje, sol, poper, veliko limoninega soka, dovolj vode, v katerih ste kuhali testenine, da nastane omaka in pločevinko odcejenih narezanih src artičoke. Potrezite s popečenimi drobtinami, parmezanom in sesekljanimi mandlji.
    zaloge hrane
  • Jogurt: Pripravite zajtrk iz ovsenih kosmičev (musli): v 200 g kozarec stresite ¼ skodelice ovsenih kosmičev. Prelijte z mandljevim mlekom, na vrh pa dodajte navadni jogurt. Če ste sladkosnedi lahko vmešate tudi žlico rozin ali brusnic in malo medu. V hladilniku jed lahko hranite od 8 ur do 5 dni. Oves se bo v mešanici jogurta zmehčal, prav tako pa je praktično, da lahko do naslednjega dne sestavite več kozarcev naprej. Za hitro pripravo zajtrka potresite s sesekljanimi oreški ali zamrznjenimi borovnicami.
    zaloge hrane
  • Maslo: za pripravo priboljška zmešajte 1 palčko zmehčanega nesoljenega masla z 2 žlicami medu, 1 žlico slaščičarskega sladkorja, malo cimeta ali drugih začimb v prahu in dodajte velikodušen ščepec soli. Namažite na toast ali za večerjo specite vaflje in jih namažite s tako pripravljenim maslom.

Poleg vsega naštetega poskrbite, da boste imeli mesečno zalogo osnovnih potrebščin, kot so plenice, zdravila in robčki. V primeru dvotedenske karantene ali če primanjkuje osnovnih potreb priporočamo, da se starši oborožijo z najpomembnejšimi potrebščinami.

To vključuje 30-dnevno zalogo plenic, robčkov in zdravil brez recepta, kot sta Calpol in Ibuprofen. Družine morajo svoje omare napolniti tudi z zdravili na recept in medicinskimi pripomočki, vključno z inhalatorji za astmo.

Avtor: Uredništvo Nosečke

Pomembno obvestilo: Informacije na spletni strani Nosecka.net niso nadomestilo za posvet z zdravnikom! Spletna stran Nosecka.net je namenjena zagotavljanju splošnih informacij, ki v nobenem primeru niso prilagojene za posebne namene, zahteve ali potrebe posamezne osebe. Več informacij v Splošni pogoji.

Podobni članki