Če ste noseči, zagotovo želite narediti vse, kar je v vaši moči, da bi svojega otroka zaščitili pred različnimi boleznimi. Eden od največjih skritih nevarnosti za novorojenčke in majhne otroke je respiratorni sincicijski virus (RSV). Ta virus je glavni povzročitelj bronhiolitisa – resnega vnetja dihalnih poti, ki lahko povzroči težave pri dihanju in celo hospitalizacijo.

Kaj je RSV in zakaj je nevaren?

RSV je zelo razširjen virus, ki se hitro širi prek telesnega stika, kot so dotik, poljubljanje ali rokovanje, pa tudi s kužnimi kapljicami, ki nastanejo pri kašljanju ali kihanju. Na žalost se virus lahko zlahka prenese tudi na majhne otroke, saj na površinah preživi več ur.

Za odrasle in starejše otroke RSV večinoma povzroči le blag prehlad, pri novorojenčkih in dojenčkih, zlasti v prvih šestih mesecih življenja, pa lahko privede do hudih bolezni, kot sta bronhiolitis in pljučnica. Približno dve tretjini dojenčkov se okužita z RSV že v prvem letu življenja, večina otrok pa do drugega leta starosti.

Najbolj ogroženi so prezgodaj rojeni otroci, otroci s kronično pljučno boleznijo ali prirojenimi srčnimi napakami, ki imajo povečano tveganje za težji potek bolezni. Okužba lahko povzroči resne zaplete, zaradi katerih je potreben sprejem v bolnišnico.

Zakaj je cepljenje nosečnic proti RSV pomembno?

Cepljenje nosečnic proti RSV predstavlja ključno zaščito za vašega otroka. Med 24. in 36. tednom nosečnosti lahko prejmete cepivo, ki spodbuja vaše telo k tvorbi protiteles proti RSV. Ta protitelesa se prek posteljice prenesejo na vašega dojenčka in mu zagotavljajo zaščito v prvih mesecih življenja, ko je še posebej ranljiv.

Cepljenje zmanjšuje tveganje, da bi vaš dojenček zbolel za RSV in imel težji potek bolezni, saj dojenček še nima popolnoma razvitega imunskega sistema. Cepivo zmanjša tveganje za hospitalizacijo zaradi RSV kar za 68 % v prvih treh mesecih po rojstvu ter za 57 % v prvih šestih mesecih. Prav tako zmanjša tveganje za obisk zdravnika zaradi okužbe z RSV za več kot polovico.

Kako in kdaj se lahko cepite?

Cepljenje proti RSV je priporočljivo med 24. in 36. tednom nosečnosti, saj takrat omogočite tvorbo dovolj protiteles, ki se prenesejo na otroka. Cepljenje je varno za vas in vašega otroka, nosečnice pa so upravičene do brezplačnega cepljenja, saj ga krije obvezno zdravstveno zavarovanje.

Cepljenje lahko opravite pri svojem osebnem zdravniku, ginekologu ali v ambulantah za cepljenje, ki jih izvajajo v zdravstvenih ustanovah in na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Pogosto zastavljena vprašanja

Ali je cepljenje proti RSV varno? Da, cepljenje proti RSV je varno za nosečnice in njihove dojenčke. Najpogostejši neželeni učinki so blagi in vključujejo bolečino na mestu injiciranja, glavobol in bolečine v mišicah.

Ali lahko cepivo vpliva na dojenje? Ne. Cepljenje proti RSV med nosečnostjo ne vpliva na dojenje in pri dojenih novorojenčkih niso bili opaženi neželeni učinki.

Kaj storiti, če cepiva zmanjka? Zaradi velikega povpraševanja po cepivu lahko pride do občasnih pomanjkanj, vendar se predvideva, da bomo v Sloveniji do konca leta prejeli med 1000 in 2000 odmerkov. Če cepiva ni na voljo, se posvetujte s svojim zdravnikom o tem, kdaj bo morda ponovno na voljo.

Zaščitite svojega otroka že pred rojstvom

Cepljenje proti RSV je preprost in učinkovit način, da zaščitite svojega novorojenčka pred hudimi okužbami v najbolj ranljivem obdobju njegovega življenja. Z zagotovitvijo protiteles že pred rojstvom lahko zmanjšate tveganje za hospitalizacijo, resne zaplete in hude bolezni, ki jih povzroča RSV. Posvetujte se s svojim zdravnikom in poskrbite za varnost vašega otroka že danes.

Povzeto po: https://nijz.si/nalezljive-bolezni/cepljenje/cepljenje-nosecnic-proti-hpv/

Avtor: Uredništvo Nosečke

Pomembno obvestilo: Informacije na spletni strani Nosecka.net niso nadomestilo za posvet z zdravnikom! Spletna stran Nosecka.net je namenjena zagotavljanju splošnih informacij, ki v nobenem primeru niso prilagojene za posebne namene, zahteve ali potrebe posamezne osebe. Več informacij v Splošni pogoji.

Podobni članki