Igra ni le zabava, temveč pomembno orodje za celostni razvoj otroka. Skozi igro otroci pridobivajo ključne življenjske spretnosti, razvijajo svoje kognitivne sposobnosti in se učijo sodelovanja. Igra omogoča tudi razvoj govora, jezika in komunikacije, saj otroci preko nje naravno raziskujejo svet besed in stavkov. 

Igra je lahko samostojna, prosta, usmerjena ali skupna – vsaka od teh oblik ima edinstveno vlogo pri spodbujanju otrokovega razvoja. Še posebej učinkovita je igra, ki vključuje multisenzorne dražljaje in interaktivne elemente kot je npr. uporaba lutke.

Uporabnost lutke pri razvoju govora in jezika 

Lutka je odličen pripomoček, saj otrokom omogoča, da se poistovetijo z njo, jo sprejmejo kot sogovornika in razvijajo svojo domišljijo. Poleg tega lutka spodbuja čustveno varnost in omogoča, da otroci preko nje izrazijo svoja čustva, skrbi ali želje.

  • Interaktivna komunikacija

Lutka otrokom omogoča, da se vključijo v interaktivne dialoge, pri čemer odgovarjajo na vprašanja in sledijo pobudam lutke. To spodbuja izražanje misli, čustev in širjenje besednega zaklada. Lutka lahko otroku postavlja vprašanja, ga spodbuja k opisovanju dogodkov ali ga uči novih besed.

  • Pesmi in zgodbe

Preko pesmi in zgodb z lutko otroci razvijajo slušno pozornost, posnemajo zvoke in se učijo intonacije ter ritma govora. Pripovedovanje zgodb spodbuja domišljijo, hkrati pa krepi fonološko zavedanje, ki je ključno za zgodnjo bralno pismenost.

  • Samozavest in samostojnost

Otroci v igri z lutko pogosto prevzamejo vodilno vlogo – lutki dajejo navodila, ji pripovedujejo zgodbe ali pa jo vodijo oni. S tem krepijo svojo samozavest, občutek lastne vrednosti in samostojnost pri sprejemanju odločitev.

  • Kognitivni razvoj

Lutka je lahko orodje za reševanje problemov, na primer v zgodbah, kjer je potrebno poiskati rešitve za različne izzive. Takšna igra krepi otrokove sposobnosti logičnega razmišljanja, razumevanja vzročno-posledičnih povezav ter načrtovanja.

Multisenzorno učenje z lutko

Ena največjih prednosti igre z lutko je, da združuje več različnih čutnih dražljajev:

  • Vizualni dražljaji: opazovanje premikov lutke, njenih gest in izrazov.
  • Slušni dražljaji: poslušanje govora, pesmi in ritma besed.
  • Taktilni dražljaji: dotikanje in upravljanje z lutko omogoča otrokom, da izboljšujejo svoje motorične spretnosti.

S takšnim multisenzornim pristopom se otrok razvija na več ravneh hkrati, kar pospeši proces učenja in pripomore k trajnejšemu shranjevanju informacij.

Učenje izreke glasov z lutko Gingo

Ročna lutka Gingo otroku omogoča tudi lažje učenje govora in pravilne izreke. Z njeno pomočjo otroku na zabaven in razumljiv način pokažemo, kako postaviti jezik, ustnice in čeljust za izgovor določenega glasu. Lutka ima premična usta, kar omogoča jasen prikaz artikulacijskih položajev, kot so npr. sičniki, šumniki, glas L in druge. 

  • Z lutko otroku prikažemo, kako pravilno dvigniti jezik za zgornje zobe pri izgovorjavi glasu L ali prikaz jezika za spodnje zobe pri nastavljanju sičnikov. 

Otroci se na tak način učijo brez pritiska, saj igra ustvarja sproščeno in prijetno učno okolje.

Več  idej za učenje določenih glasov najdete na v videu Gingo nas uči L, S, Š in R. (YouTube ali www.gingotalk.com pod rubriko Logoped svetuje).

Prednosti igranja z lutko

  • Spodbujanje socialnih veščin: Preko igre otroci razvijajo empatijo, se učijo sodelovanja in razumevanja čustev drugih. Lutka lahko igra vlogo posrednika pri reševanju konfliktov ali spodbuja otrokovo razumevanje različnih pogledov.
  • Razvoj pripovednih spretnosti: Otroci se učijo pripovedovanja zgodb, kar krepi njihovo logično mišljenje in strukturo jezika. To je ključnega pomena za razvoj bralnih in pisnih spretnosti.
  • Krepitev koncentracije: Skozi igro z lutko se otroci učijo osredotočenosti na naloge in pozornega poslušanja, kar je pomembno za uspeh v šoli in kasneje v življenju.

Lutka Gingo – zanesljiv sopotnik pri razvoju govora

Lutka Gingo v priloženi igri “Klepetajmo!” je nastala s strani dveh slovenskih logopedinj. Vsebuje kartice z aktivnostmi za učenje pozicije določenih glasov, otrokom ponuja popolno kombinacijo igre in učenja. S svojo zasnovo je Gingo, ki vključuje premična usta in druge funkcionalnosti, priljubljen tako pri otrocih kot pri starših, vzgojiteljih, pedagogih in logopedih. 

Igra naj postane redni del otrokovega vsakdana – naj bo to tudi z vključevanjem lutke pri skupnem prebiranju knjig, pri petju pesmic in izštevank, pri pripovedovanju zgodb ali reševanju izzivov z učenjem pravilne izreke glasov. Lutka Gingo v kombinaciji s knjigo Gingo v deželi besed predstavlja odlično popotnico v učenje glasov, besed in jezika.

Več o GingoTalk izdelkih (lutki Gingo, igri “Klepetajmo!” in logopedski slikanici Gingo v deželi besed) najdete na:www.gingotalk.com, zavihek IZDELKI.

Brezplačne logopedske vaje na YouTube kanalu GingoTalk:YouTube kanal GingoTalk.


Avtor: Petra Kavšek Vrhovec, mag. prof. logoped-surdopedagog

Pomembno obvestilo: Informacije na spletni strani Nosecka.net niso nadomestilo za posvet z zdravnikom! Spletna stran Nosecka.net je namenjena zagotavljanju splošnih informacij, ki v nobenem primeru niso prilagojene za posebne namene, zahteve ali potrebe posamezne osebe. Več informacij v Splošni pogoji.


Podobni članki