Otroška hrana
Pred časom sem našemu šestmesečniku, ki je bil do sedaj izključno dojen, predstavila bučke, pa cvetačo in krompir … 🙂 Nazadnje sem gosto hrano uvajala pred devetimi leti pri starejšem sinu. Marsikaj sem že pozabila, tudi to, kako počasi se te mini porcije spremenijo v nek konkreten obrok. Prepričana sem, da je o tej temi vsaka mamica slišala že vse mogoče, saj je zapisov, pa tudi mnenj res veliko. Sama se ob obilici podatkov poskušam držati predvsem slednjega:
- Z uvajanjem goste hrane sem počakala do 6. meseca, ko dojenje ni več dovolj za pokrivanje dnevnih potreb po energiji. Seveda so tudi pri tem pri posameznih otrocih odstopanja.
- Uporabljam preprost pribor, ki ga sestavljata žlička primerne velikosti in skodelica.
- Prvi obrok sem začela uvajati v času kosila.
- Vsak dan dodam kakšno žličko več.
- Hrano seveda ponujam v obliki, ki jo je dojenček sposoben sprejeti. Nekateri jo mešajo, drugi tlačijo …
- Začela sem z zelenjavo: korenček, bučke, cvetača, krompir, brokoli …, kmalu bom dodala meso, najprej piščanca.
- Zdaj še tem grižljajem sledi mleko, ko pa bo dojenček pojedel dovolj, to več ne potrebno.
- Ob uvedbi goste hrane dojenčku ponudim tudi prekuhano vodo iz pipe.
- Pri hranjenju se poskušam izogibati animaciji z igračkami in preusmerjanjem pozornosti, ampak mi to vedno ne uspeva. 🙂
- Trudila se bom s pripravo domače hrane, ko pa to ne bo mogoče (recimo na potovanjih), se bom poslužila tudi kupljene.
- Če me včasih malo zagrabi obup, ker napredujemo res počasi, žličko za žličko, se opomnim, da je to popolnoma normalen pojav.
- Seveda je pomembno imeti nek ritem hranjenja, ponujati domače, sveže, kakovostne sestavine in podobno. Prav tako se mi pa zdi pomembno ohraniti neko zdravo kmečko pamet in se ne utapljati v slabi vesti, kadar nam kaj ne uspe, kot smo načrtovali. Nobena skrajnost ni dobra. 🙂
Pa dober tek!
Pomembno obvestilo: Informacije na spletni strani Nosecka.net niso nadomestilo za posvet z zdravnikom! Spletna stran Nosecka.net je namenjena zagotavljanju splošnih informacij, ki v nobenem primeru niso prilagojene za posebne namene, zahteve ali potrebe posamezne osebe. Več informacij v Splošni pogoji.