V naši družini zelo radi potujemo. S tem nismo prenehali tudi sedaj, ko imamo spet dojenčka. Pred kratkim smo se tako vrnili iz počitnic, ki so našemu osemmesečniku prinesle prvo vožnjo z letalom. Za prvič smo izbrali kratki, malo manj kot dve uri trajajoč let, in prevoznika Ryanair. Sledi mini vodnik za čim bolj udobni prvi dojenčkov let. 🙂

1. Pred samim vzletom je dobro preveriti pravila letalske družbe, s katero letite. Tako boste izvedeli, pri kateri starosti lahko dojenčka ponesete na avion, kaj mu lahko spakirate zraven in podobno.

2. Pri nakupu letalskih kart bodite, če se le da, pozorni na uro leta. Odlično je, če recimo sovpada z dojenčkovim dopoldanskim ali popoldanskim časom spanja. Naš mladiček je tako mirno spal v obe smeri.

3. Prtljago izberite skrbno in preudarno. Ryanair recimo dovoljuje, da ima dojenček, ki nima svojega sedeža na letalu, zraven torbo oziroma nahrbtnik do pet kilogramov (brez doplačila seveda). Veliko stvari za zraven sem mu tako spakirala v moj kovček, njegovo torbo pa napolnila predvsem z zadevami, ki bi jih morebiti potreboval na poti: recimo z oblačili za preoblečt, kapico za primer klime na letalu, s pleničkami, z vlažilnimi in suhimi robčki, odejico, flaško z vodo, dudicami, kašicami, žličkami in igračkami (izbrala sem tri, ne prevelike seveda in takšne, ki so mu zagotovo zanimive) …

4. Dobro je vedeti tudi, da ima dojenček lahko zraven toliko tekočine, kot jo potrebuje in pri njem tako običajne omejitve ne veljajo.

5. Najmlajši imajo lahko zraven še dva brezplačna kosa prtljage, največkrat se starši odločijoza voziček in sedežek za avto. To oboje smo izbrali tudi mi. Jajčka je bila tako edini kos, ki smo ga morali oddati prej, voziček namreč lahko pelješ tik do letala in ga tudi dobiš nazaj takoj ob pristanku.

6. Ne glede na letalske zapovedi, bi sama vsekakor priporočala, da se na potovanje ne odpravite brez nosilke. Še posebej, če želite raziskovati kraje, ki so z vozičkom težje dostopni ali imate nadubudneža, ki dolgih voženj v svojem vozilu ne mara preveč. 🙂

7. Mnoge starše pred odhodom na letalo najbolj skrbita vzletanje in pristajanje, saj imajo majhni otroci težave z izenačevanjem pritiska v ušesih, zato ob tem velikokrat jokajo. Mi smo to rešili z dudico, ki jo je sesal v tem času in odnesli brez joka. 🙂 Starejši otroci si seveda lahko v te namene privoščijo kak sok ali prigrizek.

8. Na letalu imajo tudi zelo mini previjalnice (pri Ryanair je to recimo ena deska nad straniščno školjko), a previti se da. Preverjeno. 🙂

9. Varnostni pas prinese za dojenčka osebje, starš pa si ga pripne na svojega.

Če povzamem: naš otroček je vso vožnjo prenesel odlično. Malo je spal, se igral, pil, animiral ga je starejši bratec, opazoval je ljudi okoli sebe in vse skupaj je minilo hitro ter brez stresa. Resda sem še daleč od tega, ko bi lahko na letalu v miru spila deci vina, ampak tudi to še pride! 🙂 In vsako obdobje ima svoj čar. Zato starši, kar pogumno v svet z vašim naraščajem! 🙂


Avtor: Polona Ambrožič, www.modriflamingo.si

Pomembno obvestilo: Informacije na spletni strani Nosecka.net niso nadomestilo za posvet z zdravnikom! Spletna stran Nosecka.net je namenjena zagotavljanju splošnih informacij, ki v nobenem primeru niso prilagojene za posebne namene, zahteve ali potrebe posamezne osebe. Več informacij v Splošni pogoji.

Podobni članki