Zdrava prehrana je ključna za zdrav razvoj otrok, tako fizično kot duševno. V Sloveniji naj bi kvalitetna šolska prehrana omogočila vsem otrokom dostop do zdrave hrane, vključujoč lokalno ekološko hrano. Takšna hrana zmanjšuje tveganje za zdravstvene težave in krepi zdravje. Pomembno je, da imajo do teh koristi dostop tudi otroci iz socialno šibkejših družin. Podpora zdravemu prehranjevanju otrok je glavni cilj projekta “Pravica do zdravja na krožniku”, ki ga izvaja Zveza društev ekoloških kmetov Slovenije.
Šola, kjer otroci preživijo veliko časa, igra ključno vlogo pri oblikovanju zdravih prehranjevalnih navad. Raziskave kažejo, da zdrava prehrana pozitivno vpliva na učne rezultate, zmanjšuje izostanke od pouka in zmanjšuje zdravstvene neenakosti. Vendar pa nezdrava hrana, telesna nedejavnost in sedeč življenjski slog povečujejo tveganje za razvoj kroničnih bolezni.
V Sloveniji se s prekomerno telesno težo sooča 13,2 % dečkov in 18,2 % deklic, z debelostjo pa 4,3 % dečkov in 6,2 % deklic pri petih letih ter 9,2 % mladostnikov in 5,6 % mladostnic pri petnajstih letih. Debelost v otroštvu povečuje tveganje za debelost v odrasli dobi in je povezana z mnogimi zdravstvenimi težavami.
Zveza društev ekoloških kmetov Slovenije si prizadeva zagotoviti, da vsi otroci ne glede na socialno okolje prejmejo lokalno ekološko hrano. Lokalna ekološka hrana je sicer dražja, vendar uresničitev Uredbe o zelenem javnem naročanju, ki predpisuje 15 % delež ekoloških živil v šolah in vrtcih, lahko zagotovi vsaj minimalni delež te hrane. Trenutno mnoge šole in vrtci tega cilja ne dosegajo zaradi pomanjkanja finančnih sredstev.
Dobre prakse v nekaterih občinah kažejo, da so potrebna le majhna dodatna sredstva za izboljšanje razmer. Tako prehranjevanje prinaša velike koristi za družbo, saj izboljšuje zdravje posameznikov in zmanjšuje zdravstvene stroške.
Projekt “Pravica do zdravja na krožniku” želi spodbuditi odločevalce na lokalni in državni ravni, da:
- zagotovijo več sredstev za kvalitetno ekološko prehrano v šolah in vrtcih ter povečajo število organizatorjev prehrane,
- vključijo tematiko zdravega in trajnostnega prehranjevanja v redni učni program.
Uroš Brankovič, vodja projektov v ZDEKS
Pomembne ugotovitve o koristih ekološke hrane:
- Ekološka hrana zmanjšuje tveganje za alergije, presnovni sindrom, diabetes tipa 2 in prekomerno telesno težo ter ne-Hodgkinov limfom.
- Ekološki pridelki vsebujejo več antioksidantov, ki so povezani z manjšim tveganjem za kronične bolezni.
- Ekološka hrana vsebuje manj pesticidov, ki so povezani s tveganji za ADHD, avtizem in zmanjšane kognitivne sposobnosti.
- Uživanje ekološke hrane med nosečnostjo zmanjšuje tveganje za preeklampsijo in gestacijski diabetes, kar ima koristi za mater in otroka.
- Manjša uporaba antibiotikov pri rejnih živalih zmanjšuje razvoj odpornosti bakterij na antibiotike, kar je pomembno za javno zdravje.
Ekološka hrana zagotavlja pomembne zdravstvene koristi in prispeva k boljši kakovosti življenja. Zdravje otrok je naša prihodnost, zato jim moramo zagotoviti zdravo prehrano za njihov najboljši možni razvoj.