Prazniki. Kaj vse to pomeni za nas uboge mame. 🙂 Cel dan kuhanja in packanja za štedilnikom, ali pa celo večdnevno pripravljanje na oh in sploh obilno pojedino.
Pa je res vredno? Da namesto, da preživljamo dejansko čas z našimi otroci in partnerji, le-te ignoriramo in smo ure in ure za štedilnikom… Pa jaz rada kuham! Ampak najraje takrat, ko imam čas in navdih. Ne pa nujno na točno določen dan, ki sam po sebi itak ni nič posebnega, še posebej ne, če ga sama preživim v kuhinji. Redko so scene iz filmov, kjer se družina neizmerno zabava ob pripravi hrane in vsi pomagajo, tudi realnost. Vsaj pri nas.
Skratka, za bizi mame, ki bi se morda enkrat raje izognile večurnemu garanju za štedilnikom, sem pripravila en zelo preprost meni, ki dopušča veliko manevrskega prostora, da lahko ugodimo vsem jedcem 😉
Nasvet št. 1: Pečica je naša najboljša prijateljica! Izkoristimo jo! Čim več pripravimo na način, da se samo skuha oziroma speče v pečici. Nekaj možnosti: pečen krompir, pečena zelenjava (cela cvetača, korenček, čebula, brstični ohrovt), rižota (se odlično skuha v pečici, poleg pa ni treba stati in mešati).
Nasvet št. 2: Na vodi ali sopari kuhana zelenjava za prilogo – hitro kuhano, če vzamemo zmrznjeno nimamo niti dela s pripravo zelenjave.
Nasvet št. 3: Poenostavimo si! Kruh (domač ali kupljen) z namazi in malo svežega zelenja je odlična predjed. Kupimo lahko humus, fižolov, sojin, namaz s papriko, lutenico, vegi tatarc.. ni da ni. 🙂 Če ste za klasiko, je pa to verjetno popečen toast – izi pizi!
Za nas sem pripravila nekaj hitrih jedi, ki jih lahko po želji prilagajamo, zamenjamo. Izberite tisto, kar radi jeste in kar se da, si pripravite v naprej (sekljanje, testo ipd)_
PIJAČA: naredila sem odlično metino limonado. V liter vode stisnemo eno limono, dodamo nekaj vejic sveže mete, ki smo jo malo pomečkali med prsti. Dodamo 2-3 kapljice eteričnega olja limone. Če želimo pa še žlico ali dve agavinega sirupa.
PREDJED: Juha, najbolje, če je kaka zelenjavna, kremna – zelenjava je hitro kuhana, za kremno potrebujemo samo malo smetane in palični mešalnik. Za okras potresemo par semen ali malo svežega peteršilja (sveža zelišča naredijo vsako jed malo bolj fancy). Mi smo imeli rumeno juho.
GLAVNA JED: Fensi hasselback krompirčki, ki jih ni treba niti olupiti, če so le domači ali bio. Krompirčke zarežemo skoraj do konca, polijemo z malo vode in olja ter posolimo. Nekajkrat zmešamo in damo v pečico na 180 stopinj za najmanj pol ure – preverimo preden postrežemo. Potresemo s svežim peteršiljem za ekstra praznični izgled. Količino prilagodimo številu jedcev.
Čičerikina štruca
- 2 majhni pločevinki čičerike (približno 200 g)
- 1 kos kruha
- Pol žličke soli
- Malo suhih začimb po želji
- Žlica lanenih semen
- 1 rdeča čebula
- 1 strok česna
- 2 žlici ovsenih kosmičev
Vse sestavine damo v multipraktik ali sekljalnik in meljemo, da dobimo enotno zmes. Oblikujemo štruco in jo damo na pekač. Zopet za fensi izgled uporabimo trik in z nožem ali vilico v štruco naredimo vzorec.
Jaz sem zarezala kvadratke. Premažemo z olivnim oljem in postavimo v pečico h krompirju. Proti koncu pečenja lahko oboje prestavimo bližje pod grelnik, da se malo zapeče.
Brstični ohrovt smo očistili že prejšnji večer in ga damo na peki papir in hop zraven v pečico. Ker se hitro izsuši, ga med peko 2-3x premešamo in polijemo z mešanico vode in olivnega olja, posolimo po okusu.
Poleg skuhamo malo graha, lahko brokoli ali stročji fižol… karkoli skoraj.
SLADICA: Tokrat sem izbrala ‘klasično’ sladico in spekla potico. Mandljevo.
Testo:
- 400 g moke
- 2 žlici trsnega sladkorja
- Pol žličke soli
- ½ vrečke suhega kvasa
- 1 manjša banana
- 2 dcl tople vode
- 3 žlice repičnega olja
- 3 kapljice eteričnega olja limone
Nadev:
- 150 g mandljev
- 50 g kokosovega sladkorja
- 1 žlička cimeta
Banano in vodo zmiksamo do gladkega v blenderju in s sestavinami zgnetemo rahlo lepljivo testo. Malo naoljimo in pustimo počivati kako uro. Nato testo razvaljamo v pravokotnik in razporedimo mandljev nadev po celi površini. Zavijemo in damo v model za šarkelj. Vse to lahko naredimo že večer pred praznovanjem, naj počaka v hladilniku. Pred pečenjem še enkrat vzhajamo. Pečemo v pečici na 180 stopinj dobre pol ure. Takoj, ko vzamemo iz pečice, namažemo s kokosovim oljem in posujemo s sladkorjem v prahu.
Prejšnji večer sem na kokosovem mleku skuhala ‘mlečni’ riž. Nadevala sem ga v fensi kozarčke, vmes posula malo mletih mandljev, na vrh pa dala zmrznjene maline. Do naslednjega dne je počakalo v hladilniku in zelo zelo teknilo sveže in hladno po velikem obroku. 🙂
Vse lepo med prazniki in ne pretiravajte! Zaslužimo si počitek, povezovanje z družino in da ta čas preživimo skupaj. Dobra hrana so lahko tudi naši najljubši špageti ali pire krompir in špinača.