Tvoj dojenček sedaj že verjetno dobro loči dan in noč, zato se ponoči vsi naspite več kot v preteklih tednih. Seveda je vsak dojenček malce drugačen, a v povprečju toliko stari malčki potrebujejo na dan 14 do 17 ur, vključno s tremi ali štirimi spanjci čez dan. Nekateri dojenčki se zbujajo 2 – 3-krat na noč za hranjenje, nekateri le enkrat. Vedi pa, da je zbujanje sredi noči v običajen del prvih mesecev in bo sčasoma izzvenelo, ko ga dojenček ne bo več potreboval.
- Vse kar dojenček potrebuje v prvih šestih mesecih svojega življenja, je mleko. Na dan povprečno zaužije od 720 do 960 ml mleka, razporejenega v 6 do 9 hranjenj.
- Tvoj dojenček pri tej starosti počasi izgublja avtomatični prijemalni refleks, zato se ne bo več trdno oprijel tvojega prsta, če mu ga položiš v dlan, bo pa zato začel bolj namensko prijemati predmete v svoji bližini.
- S pozornostjo bo opazoval obraze in zvoke, zato bo že bolj prepoznaval različne ljudi.
- Če ga pokličeš ali narediš kakšen zvok, ti bo z očmi poskušal slediti.
- 8 tednov star dojenček lahko na dan joka od 40 minut do 4 ure, vendar ti to verjetno ne bo več v tolikšen izziv, saj že bolje poznaš njegov jok in ločiš ali je lačen, zaspan, osamljen ali mu je morda samo dolgčas.
Z več kot 150 leti strokovnega znanja, razvoja in trdega dela na področju razvoja mlečnih formul je Nestlé® postavil temelje za raziskave in inovacije v prehrani dojenčkov in majhnih otrok.
Mlečne formule NAN® OPTIPRO® odlikuje edinstvena kakovost beljakovin pripravljenih po patentiranem postopku. Nestlé® lahko po zaslugi patentirane tehnologije OPTIPRO® doseže potrebno KAKOVOST BELJAKOVIN ob hkratnem zmanjšanju presežne VSEBNOSTI BELJAKOVIN na najnižjo možno raven.
Aktivnosti in igrice v tem obdobju
- Ko dojenček naredi kakšen zvok, se nasmehni ali odreagiraj na navdušen način, s čemer bosta okrepila vajino komunikacijo.
- Beri, poj mu in skupaj občudujta slike (raje fizične, kot na ekranih).
- Igrajta se ku-ku s pokrivanjem oči z rokami.
- Čim več naj bo na trebuščku, da “pase kravice”.
- Naj se opazuje v ogledalu v njegovi višini.
- Dojenčka spodbujaj, da z rokico posega po predmetih.
Kaj te utegne še zanimati v tem obdobju
- Cepljenje otrok, priporočila in novosti
- Kako izgleda prvi obisk pediatra
- Skrb za bolnega dojenčka ali otroka: 7 rešitev
- Intervju: doc. dr. Liljana Mervic o atopijskem dermatitisu
- 6 najpogostejših prepirov mladih staršev
Nosečkini priročniki
- Kako premagamo krče in druge prebavne težave pri dojenčkih?
- Priprave na dojenje (e-priročnik)
- Najino prvo leto (e-priročnik)
- Paket treh e-priročnikov