Med ključne simptome vnetega grla spadajo bolečina ali srbeč, razdražljiv občutek v grlu, med katerimi je boleče grlo najočitnejši znak. Pojavi se predvsem ob požiranju sline, lahko pa tudi ob pitju tekočine ali prehranjevanju.
Kljub temu, da v zaradi vnetega grla ni potrebno obiskati osebnega zdravnika, zna biti bolečina precej nadležna, poleg tega ti lahko krade spanec, kar dodatno vpliva na slabo splošno počutje. Da bodo simptomi prisotni čim manj časa, smo ti pripravili nekaj domačih rešitev s katerimi se boš hitreje (ali tvoj otrok) počutila bolje.
1. Med
Med, dodan v čaju ali uživan samostojno, je priljubljena jed in hkrati gospodinjsko zdravilo za vneto grlo. Raziskava je pokazala, da je med bolj učinkovit pri blaženju nočnega kašlja kot običajni zaviralci kašlja. Druge raziskave kažejo, da med učinkovito celi rane, kar pomeni, da lahko pomaga tudi pri vnetem grlu.
2. Slana voda
Grgranje tople slane vode lahko pomaga pomiriti vneto grlo in pospešiti izločanje sluzi. Znano je tudi, da se uspešno bojuje proti škodljivim bakterijam v grlu. V kozarcu tople vode raztopi pol čajne žličke soli in prični z grgranjem. Tako se bo zmanjšala oteklina, postopek pa ponovi vsake tri ure.
3. Kamilični čaj
Kamilični čaj je naravno pomirjujoč. Že dolgo se uporablja v različne medicinske namene, med drugim pomiritev vnetega grla. Pogosto se uporablja zaradi svojih protivnetnih, antioksidativnih in adstringentnih lastnosti.
Nekatere raziskave so pokazale, da lahko vdihavanje kamilice pomaga pri lajšanju simptomov prehlada, vključno z vnetim grlom. Pitje kamiličnega čaja ima lahko enako korist, stimulira pa tudi imunski sistem, da se telo lažje bori proti okužbi, ki je povzročila boleče grlo.
4. Poprova meta
Poprova meta je sicer najbolj poznana po svoji sposobnosti osvežitve ustne votline. Manj znano pa je, da pršilo z eteričnim oljem mete pomaga tudi pri vnetem grlu, saj ima protivnetne, protibakterijske in antivirusne značilnosti. Vsebuje mentol, ki pomaga razredčiti mukus in pomirja vneto grlo ali kašelj.
Eteričnih olj nikoli ne uporabljaj brez maščobnega elementa olivno, kokosovo ali mandljevo olje. Pet kapljic eteričnega olja mete zmešaj z 30 ml olja, nikoli pa eteričnega olja ne zaužij. Pri vnetem grlu si lahko pripraviš tudi metin čaj in ga uporabiš za grgranje.
5. Grgranje sode bikarbone
Grgranje slane vode je resda bolj poznano in priljubljeno, prav tako pa pri vnetem grlu lahko precej pomaga, če slani vodi dodaš sodo bikarbono. Ta raztopina lahko uniči škodljive bakterije in prepreči širjenje glivic in kvasovk. Ameriški nacionalni inštitut za raka priporoča grgranje raztopine z 1 skodelico tople vode, 1/4 čajne žličke sode bikarbone in 1/8 čajne žličke soli. Po potrebi lahko grgranje ponoviš po treh urah.
6. Grško seno (triplat, fenugreek)
Grško seno ima veliko pozitivnih učinkov, na voljo pa je v različnih oblikah. Lahko uživaš semena, uporabljaš kapljice (na embalaži piše grško seno, fenugreek ali ali triplat) ali piješ čaj. Doječim mamicam je najbolj poznan po tem, da spodbuja laktacijo, pomaga pa tudi pri vnetem grlu. Mimogrede, nosečnice ga ravno iz tega razloga ne smejo uživati.
Raziskave potrjujejo zdravilne lastnosti grškega sena, med drugim zmanjšuje bolečino in škodljive bakterije, ki povzročajo občutek draženja ali vnetja. Poleg tega velja za učinkovito protiglivično sredstvo.
7. Slez
Koren sleza vsebuje sluzi podobno snov, ki obloži in blaži vneto grlo. Preprosto dodaj nekaj posušene korenine v skodelico vrele vode, čaj pa po požirkih pij dva do trikrat na dan. Bolečine v grlu se bodo zmanjšale, kljub temu pa ljudem s sladkorno boleznijo pred uporabo svetujejo posvet z zdravnikom.
Ljudje s sladkorno boleznijo se morajo pred jemanjem korenine sleza pogovoriti z zdravnikom. Nekatere raziskave na živalih namreč kažejo, da lahko povzroči znižanje ravni sladkorja v krvi.
8. Sladki koren
Sladki koren se že dolgo uporablja za zdravljenje bolečin v grlu. Učinkovit je predvsem, če si ga pripraviš kot raztopino za grgranje. Uporabo sladkega korena se odsvetuje nosečnicam in doječim mamicam.
9. Jabolčni kis
Jabolčni kis (ACV) ima številne naravne protibakterijske lastnosti. Številne raziskave dokazujejo njegove protimikrobne sposobnosti v boju proti okužbam. Zaradi svoje kisle narave ga lahko uporabimo za razgradnjo sluzi v grlu in preprečitev širjenja bakterij.
Če začutiš neprijeten občutek v grlu, ki nakazuje na vnetje, v eni skodelici vode razredči 1 do 2 žlici jabolčnega kisa in to uporabi za grgranje. Nato z majhno količino mešanice postopek ponovi enkrat do dvakrat na uro, vmes pa spij dosti vode.
10. Spolzki brest
Enako kot sladki koren ima tudi spolzki brest sluzi podobno snov. Ko se zmeša z vodo, tvori gladek gel, ki obloži in pomiri grlo. Uporabi ga na način, da lubje v prahu preliješ z vrelo vodo, premešaš in popiješ.
Spolzki brest je tradicionalno uporabljena rešitev za vneto grlo, vendar ni dovolj narejenih raziskav, da bi ga veljalo pogosto uporabljati doma. Opozarjajo namreč, da lahko zmanjša absorpcijo drugih zdravil.
11. Česen
Tudi česen ima naravne antibakterijske lastnosti. Vsebuje alicin, organosulfersko spojino, znano po svoji sposobnosti bojevanja proti okužbam.
Raziskave so pokazale, da lahko redno uživanje česna pomaga pri preprečevanju virusa prehlada in v boju proti mikrobi. Že babica ti je morda naročila, da sesaš strok česna, da ublažiš vneto grlo.
12. Kajenski poper ali pekoča omaka
Kajenski poper se pogosto uporablja kot sredstvo za lajšanje bolečin, saj vsebuje kapsaicin, naravno spojino, poznano po blokiranju receptorjev za bolečino.
Čeprav znanstveno ni dokazano, lahko uživanje kajenskega popra, pomešanega s toplo vodo in medom pomaga pri lajšanju bolečin vnetega grla. Na začetku je lahko občutek nekoliko pekoč, odsvetuje pa se uporaba, če imaš v ustih rane. Ne pozabi, da je začetni pekoč občutek pogost.
Rešitve za vneto grlo pri dojenčkih in otrocih
Vneto grlo pri majhnih otrocih vsekakor ni zabavno, dobra novica pa je, da samo po sebi to ni simptom, ki bi nakazoval na kakšne druge razvijajoče se bolezni. Zdravljenje se razlikuje med dojenčki in starejšimi otroci. Tukaj je nekaj nasvetov:
- V otroško sobo dodaj vlažilec zraka, ki bo pomagal olajšati bolečino vnetega grla.
- Poskrbi za dovoljšnjo hidracijo, izogibajo pa naj se sokovom ali sladoledu z veliko vsebnostjo citrusov.
- Otrokom do 5. leta nikoli ne ponujaj trdih tablet ali pastil za odrasle, saj lahko povzročijo zadušitev. Enako je z bomboni proti kašlju do 10. leta otrokove starosti.
- Otrokom, mlajšim od 1. leta, ne ponujaj medu.
Preventiva
Najboljši nasvet, ki ga gre upoštevati je, da se ne približaš osebam, ki so prehlajene ali so potožile o bolečem grlu. Pogosto si umivaj roke in isto naroči tudi svojim otrokom. Izogibaj se tudi škodljivim hlapom ali dimu, saj lahko v telesu povzročajo vnetja.
Pomoč iz lekarne
Kadar naravne rešitve ne učinkujejo dovolj, se odpravi v lekarno, kjer ti bodo strokovno svetovali predvsem katere izdelke lahko uporabljaš pri dojenčkih ali majhnih otrocih.
Dodatni splošni nasvet
Bakterijske okužbe, kamor spadajo strep grlo, oslovski kašelj in davica, predstavljajo le majhen delež vseh primerov vnetega grla. Obisk pri zdravniku se priporoča zgolj ob zelo hudih bolečinah v grlu in vročini ali, če zatečeni mandlji otežujejo dihanje.
Morda ti bo kateri izmed zgoraj navedenih naravnih rešitev dovolj pomagal in prihranil obisk zdravnika, predvsem pa istočasno poskrbi (pri sebi ali otroku) za zadostno pitje tekočine in počitek.
Preberi še:
- Zdrava mama, zdrav otrok
- Varnostni napotki za pripravo otroške hrane
- Intervju z magistro prehrane: Kako izgleda zdrava prehrana otrok?